KAVRAM BİLİŞSEL GELİŞİM MODELİNDE SMART MOVES


SMART®Moves programında amaç, gücü kanıtlanmış ve kişiselleştirilmiş spor tabanlı bir program kullanarak çocuklarımızın Psiko-Motor beyin ayağını güçlendirmektir. Duyusal motor aktivitelerimiz gün içinde devam eden ve hayatımızı kolaylaştıran bir çok etkinliği yapmamızı sağlar. SMART®Moves programı ile bu alanlar desteklenir ve çocuklar günlük aktivitelerini gerçekleştirirken ekstra çaba harcamak zorunda kaldıkları zamanlarda sorun yaşamazlar.

Aynı zamanda dikkati düzenlemede, dürtüleri kontrol etmede, okul başarısı için gerekli olan öğrenme ve kavrama becerilerine de katkı sağlar.

Psiko-motor gelişim, çocuğunuzun okulda veya evde hayati önem taşıyan herhangi bir hareketi en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlar. Psiko-motor beceriler resim yapmaktan yazı yazmaya, bisiklet binmekten yüzmeye, kaslarımızı etkileyen birçok etkinliği yapabilmemizi kapsar.

Her bir seansta çocuğunuz kendi ihtiyacına göre Kaba Motor ( Temel kararlılık , Denge ve Koordinasyon, Motor Planlama) ve ince motor becerilerini(el becerileri ve yazı yazma) geliştirebileceği, bir dizi aktiviteye katılacak.

SMART® Moves seanslarında 5 temel hedefimiz vardır:

1. Duygu durum düzenlemeyi sağlamak:

Dürtü kontrolü, davranış düzenleme, dikkat toplama, gibi konularda çocukların gelişmesini sağlar. Vücudun normal kas gerginliğinden oluşan dengesizliklerine ve hızlı kafa hareketlerini algılamada, dokunsal işlevlerin gelişmesinde, refleksler, otomatik tepkiler ve planlı hareketler yoluyla çevreye uyumun kolaylaşmasına yardımcı olur.

2. Öz-denge

Kaba motor kaslarını güçlendirerek, koordineli olmasını sağlar ve çocuğunuzun bedensel gücünü uygun bir şekilde kullanmasını öğretir.

3. Denge ve koordinasyon

Hızlı tepki verme, dengede kalabilme, vücudunu koordineli kullanabilme, denge sağlayamadığı bazı vücut hareketlerinde dengeyi sağlayabilme gibi alanları geliştirir.

4. Öz-farkındalık ve motor hareketleri planlama

Plan yapabilme becerisi, düşünme ve kompleks hareketleri geliştirir.

5. İnce motor becerilerinin kontrolü      

El yazısı için önemli olan el ve kol kaslarını yani İnce Motor becerilerinin kontrolünü ve güçlenmesini sağlayarak okul başarısına katkı sağlar.

Smart Moves da uygulanan aktiviteler yapılandırılmış spor aktivitelerini kapsar. Trambolinde zıplama, hareket egzersizleri, egzersiz matı ve denge tahtaları üzerinde kas güçlendirme çalışmaları yapılır. El göz koordinasyonu geliştirme, zamanlama ve ritim duygusuna katkı sağlama için özelleştirilmiş top egzersizleri yapılır.

 

KAVRAM BİLİŞSEL GELİŞİM MODELİNDE SMART VISION

SMART® Vision hem sporu hem masa başı aktivitelerini kapsayan bir programdır ve bu aktiviteler sayesinde çocuğunuzun görsel beyin bölgelerine odaklanarak bu bölgeyi geliştirmeyi amaçlar. Görsel beyin bölgeleri, görülen bilgiyi daha hızlı işleme, anlama, kavrama ve bu bilgilerden doğru çıkarımlar yapmayı sağlar. Çocuğunuzun ihtiyacına göre düzenlenen seanslarda bağıl göz kontrol hareketleri, görsel-mekânsal organizasyonu geliştirmeye-güçlendirmeye yönelik aktiviteler de vardır. Bunların yanı sıra görsel hafızayı ve görsel motor entegrasyonunu güçlendiren masa başı aktiviteler de içerir.

Tüm bu becerilerin güçlenmesi akademik başarıyı da beraberinde getirir.

SMART® Vision ile el yazısı ve kopya etme de, görsel öğrenme hızı da ve görsel öğrenme becerisi de odaklanma ve dikkat etme de, ayrıntılı çaba isteyen aktivitelerin yapılması da , görsel mekansal algıdaki farkındalığın artması da ve bu algıyı organize etmek de gelişir.

SMART® Vision programına katılmış 6 yaşındaki bir öğrenci velisinin aktarımları:

“Programa katıldıktan sonra kızımda bir çok gelişme gözlemledim. Bu gelişimi okul öğretmenleri de fark etmiş. Kızım artık konuşurken daha yüksek sesle ve kendinden emin konuşuyor, eskisi gibi utangaç değil. Başladığı bir işi bitirmek için çaba gösteriyor, pes etmiyor ve çalışırken daha istekli olduğunu görüyorum. Artık daha iyi konsantre olabiliyor. “

“Kullanın ya da kaybedin”

Beynimiz tıpkı bir kas gibidir. Kullanılmayan alanları zaman içinde geriler ve kaybolur. Anne baba olarak çocuğunuzun görsel becerisini geliştirmek için onu zorlayan aktiviteler yaptığından emin olun. Oynanan oyunlar ya da aktiviteler onu görsel açıdan ne kadar zorlarsa bu becerileri o kadar gelişecek ve ilerleyecektir.

KAVRAM BİLİŞSEL GELİŞİM MODELİNDE SMART LISTENING

Smart Listening çocuğunuz için önem taşıyan öğrenme ve iletişim konusunda, alanında kendini kanıtlamış teknoloji ile işitsel ve dil becerilerini geliştirmeyi hedeflemiştir.

Gelişme göreceksiniz:

İşitsel

Yönergeleri kolayca takip etme

İşitsel hafıza

İletişim ve sosyal beceriler

Öz güven

Dikkat ve odaklanma

Öğrenme hızı

Anlama ve konuşma dil becerileri

SMART® Listening programı ile çocuğunuz okulu daha çok sevecek, daha eğlenceli olduğunu görecek ve daha çok öğrenmek isteyecektir. Yaptığımız kapsamlı araştırmalar ve edindiğimiz derin tecrübeler neticesinde, çocuklar konuşma, anlama dil ve okuma, yazma becerilerinde 1 veya 2 senede geleceği seviyeye 8 /12 hafta içinde gelebiliyor.

Mükemmel işitsel beceriler kazanmanın yanı sıra, daha hızlı bir şekilde, bilgiyi kısa bellekten kalıcı belleğe aktarabilecek, böylelikle anlama, kavrama ve beraberinde sınıf içi aktivitelere katılması konusunda gereken öz güveni de gelişecektir.

Smart Listening’te kullanılan kişiye özel bilgisayarlar ve kulaklıklar programı tamamen çocuğunuza özel ve onu eşsiz yapmaktadır.

Bilgisayar ortamında özel hazırlanmış sesler, rengarenk grafikler, kelimeler ve cümlelerle beraber gösterilen şekiller program sürecini çocuğunuz için cazip hale getirir.

SMART® Listening , dil ve okur yazarlık performansını artırmada güçlü bir formül kullanarak işitsel işlem de beyin gelişimini yapılandırır.

Sıklık ve Yoğunluk            

Araştırmalar gösteriyor ki ne kadar yoğunlukta sık egzersiz yaparsak beynimizdeki “bağlantılar” o kadar çok kuvvetlenir.

Uyarlanabilirlik

Optimum fayda için, zorluk derecesi her kişinin kendine özgü beyin yeteneklerine göre adapte olmalıdır.

Eşzamanlı Gelişme

Egzersiz aynı zamanda, optimum başarı için sıralama ve işleme, hafıza , dikkat gibi altta yatan beyin süreçlerini de geliştirmek zorundadır.

KAVRAM BİLİŞSEL GELİŞİM MODELİNDE SMART FOCUS

SMART® Focus çocuğunuzun odaklanarak daha çabuk ve doğru düşünmesini sağlar. NASA ve Amerikan Hava Kuvvetleri tarafında kullanılan state of the art neuro feedback teknolojisi ile donatılmış program sayesinde, bilişsel ve dikkat becerileri en üst performansı sergileyecek kadar gelişir.

Gelişme Göreceksiniz:

Dikkat ve konsantrasyonda

Bir görevi sonuna kadar getirebilmede

İşlemsel hafızada

Uzun süre odaklanmasında

Dürtülerini kontrol etmesinde

Aşırı hareketliliğin normale dönmesinde

Profesyonel atletler, müzisyenler ve oyuncular parlak başarılarını egzersiz yaparken uzun süre odaklanabilmelerine borçludur. Bu profesyoneller gibi çocuğunuzda beyin fonksiyonlarını geliştirerek ve güçlendirerek farklı alıştırmalar arasında dikkatini koruyarak maksimum performansa ulaşır. Smart Focus programı kişiye özel olarak düzenlenir ve programın sonunda mutlak başarı hedeflenir.

Araştırmalarımız ve tecrübelerimiz, çocuğunuzun 8 haftalık programda gözle görülebilir şekilde bir gelişim gösterdiğini kaydetmiştir. Bugün kayıt olun ve akademik başarıya ulaşmak için bir gün daha kazanın.

SMART® Focus programı 2 eğlenceli bölümden oluşur:

1.Bölüm (10-15 dakika)

Çocuğunuz özel hareketler gerektiren bazı alıştırmalar yapar. Bunun sayesinde bedensel ve zihinsel olarak odaklanmaya daha hazır hale gelir. İlk bölümün başarılı ile geçilmesi 2. bölümde optimum başarıyı sağlamak için gereklidir.

2.Bölüm (45-50 dakika)

1.bölümden sonra çocuğunuz 5 adet dikkat oyunundan oluşan aşamaya geçer. Bu oyunlarda tamamen akıl gücünü kullanarak oyunları bitirmesi istenir. Her oyunda farklı bir odaklanma amacı (dikkat dağıtıcıların üstesinden gelme, zihinsel dayanıklılık ve dikkati sürdürme) vardır.

SMART®Focus programı video ekranları, sensörlü ileri teknoloji başlıklar kullanır. Bu özel sensorlü monitörler çocuğunuzun beyin dalgalarını ölçer ve sadece aklını ve bilişsel gücünü kullanarak ekranda gördüğü imgeleri kontrol etmesini sağlar.